Výstražná jednodenní stávka

Proč se chystá stávka ve školství? 

Vážení rodiče,  

Mateřská a Základní škola Slatinice včetně jídelny se připojí k celostátní stávce 27.11.2023 za zlepšení úrovně a kvality českého školství, dlouhodobého systematického řešení problematických otázek a zajištění odpovídajících pracovních podmínek pedagogických i nepedagogických pracovníků.  

I když se v médiích mluví hlavně o platech učitelů, tentokrát jde opravdu o něco důležitějšího. Pedagogická veřejnost se bouří proti novému návrhu, který ohrožuje především kvalitu vzdělávání, protože počítá s razantními škrty zaměstnanců škol. Nejen těch, kteří zajišťují chod (úklid, kuchyň, sekretariát, školník), ale má se omezovat také počet těch, kteří zajišťují přímo výuku. 

Jsme si vědomi toho, že naše rozhodnutí vám bude komplikovat každodenní chod vašich domácností, vaše osobní a pracovní povinnosti, jsme však bohužel nuceni trvat na tom, že situace v regionálním školství ještě nikdy dříve nebyla tak vážná, jako je nyní. Stávka, do které vstupujeme, není stávkou za zvýšení platů pedagogů, jak je nám některými politiky podsouváno. Je to stávka za zachování současných podmínek ve vzdělávání, je to stávka za budoucnost a kvalitu vzdělávání vašich dětí, našich žáků. 

Cílem stávky je zajištění takových podmínek, které umožní vzdělávat naše děti na vysoké úrovni, v podnětném a čistém prostředí, kde jim nechybí potřebné zázemí, kvalitní strava a kvalifikovaní odborníci na všech pozicích, což v současné době, kdy chybí nejen koncepční řešení klíčových otázek, ale zejména finanční prostředky bohužel není udržitelné. 

Nejvíce nás znepokojují operativní rozhodnutí MŠMT, která podle nás budou mít zásadní dopad na provoz škol a úroveň vzdělávání. Jedná se zejména o tyto kroky: 

  • Snížení počtu možných odučených hodin (tzv. PHmax), který povede k návratu před rok 2020 (např. úbytek dělených hodin, které jsou efektivní pro vzdělávání). 
  • Snížení prostředků na ostatní neinvestiční náklady (tzv. ONIV), ze kterých jsou hrazeny mimo jiné učební pomůcky žáků i výpočetní technika pro žáky. 
  • Snížení mzdových prostředků pro asistenty pedagoga na rok 2024 a avizovaná neuvážená a příliš radikální redukce jejich počtu od roku 2025 (úbytek asistentů pedagoga negativně ovlivní kvalitu vzdělávání). 
  • Bezprecedentní snížení mzdových prostředků pro nepedagogické zaměstnance zabezpečující chod školy odebráním tzv. neobsazených pozic. Dlouhodobě jsou tyto pracovní pozice tak podfinancovány, že je problém je obsadit. 
  • Neustálé odkládání zakotvení pozic „školní psycholog“ a „školní speciální pedagog“ do rozpočtových tabulek a snaha tyto pozice pojmout jako neučitelské, či dokonce nepedagogické. 
  • Neexistující koncepce, nejasná budoucnost zajištění provozu škol (kdo bude platit nepedagogy), nedodržování koncepčních dokumentů a termínů (revize nového rámcovém vzdělávacím programu). 

Znamená to, že tedy v pondělí 27. 11. 2023 bude MŠ a ZŠ Slatinice pro žáky celý den zcela uzavřena.

Pavel Ondráček, ředitel MŠ a ZŠ Slatinice 

Zřizovatel

obec roku 2022

Doručovací adresa

Mateřská škola a Základní škola Slatinice, p.o.
Slatinice 124,
783 42 Slatinice

Sociální sítě

Fakturační adresa

Mateřská škola a Základní škola Slatinice, p.o.
Slatinice 64,
783 42 Slatinice
IČ: 116 37 269


©  Mateřská škola a Základní škola Slatinice | GDPR | mapa stránek | administrace

webdesign filipfrycak.cz